0

۱۰ اپلیکیشن پرکاربرد برای یادگیری مهارت شنیداری لیسنینگ زبان انگلیسی

مهارت شنیدن در زبان انگلیسی را با این اپلیکیشن‌ها و ابزارها تمرین کنید!

اپلیکیشن های لیسنینگ ابزارهایی برای پیشرفت شما در یادگیری مهارت شنیداری هستند. که در ادامه به معرفی بهترین های آن میپردازیم.

هنگامی که میخواهید زبان انگلیسی را یاد بگیرید، شما باید زمان زیادی را برای ارتقاء مهارت‌ شنیداری Listening صرف کنید. شما نمیتوانید زبان انگلیسی را بدون آموختن شنیدن، یادبگیرید. شنیدن لازمه‌ی ارتباطات در همه‌ی زبان‌ها است.

با این حال، مهارت‌ شنیداری هنگامی که میخواهید زبان خارجی جدیدی همچون زبان انگلیسی را بیاموزید بسیار مهم است، چرا که توسط این مهارت است که شما میتوانید دایره‌ی لغات زبان انگلیسی خود را گسترش دهید و بیاموزید که چگونه کلمات را به درستی تلفظ کنید.  ممکن است شما هم به این موضوع دقت کرده باشید که بسیاری از کلمات انگلیسی همانگونه که نوشته می شوند، تلفظ نمی شوند بنابراین هنگامی که صحبت از حرفه‌ای شدن در یک زبان می شود، گوش دادن به یک فرد خارجی میتواند تغییر بزرگی در مهارت لیسنینگ شما ایجاد کند.

خوشبختانه اپلیکیشن‌ها و ابزارهای بسیاری به طور خاص برای کمک در یادگیری زبان انگلیسی از طریق شنیدن، وجود دارند. به‌علاوه آن دسته از دانشجویانی که به مهارت لیسنینگ زبان انگلیسی مسلط هستند، قادر خواهند بود برای آزمون آیلتس نیز آماده شوند. این آزمون دارای سوالاتی در بخش شنیداری است. بنابراین مطالعه این مقاله برای ارتقاء مهارت‌ شنیداری کمک‌کننده خواهد بود.

برای شروع، این لیست که در ادامه برایتان مینویسم شامل برخی از  بهترین منابع آنلاین و اپلیکیشن‌های تقویت لیسنینگ در زبان انگلیسی  است.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۱: Busuu

باسو یک اپلیکیشن‌ یادگیری زبان انگلیسی است که با دروس خود به آموزش مهارت‌های گفتاری، نوشتاری، شنیداری، قواعد، تلفظ و لغوی می پردازد. چیزی که این اپلیکیشن را منحصر به فرد کرده است، قابلیت کارکردن برروی مهارت شنیداری توسط شنیدن انگلیسی با گویش‌های مختلف است. به علاوه دارای ویژگی‌های از قبیل نگه‌داشتن فایل، بازگشت به عقب و تکرار کردن مکالمات است تا مهارت تلفظ خود را بهبود ببخشید.

اپلیکیشن های تقویت مهارت شنیداری Listening
تقویت مهارت لیسنینگ با اپلیکیشن

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۲: Elllo.or

Elllo یک کتابخانه‌ی آنلاین رایگان برای یادگیری مهارت شنیداری در زبان انگلیسی است. این اپلیکیشن شامل بیش از ۲۵۰۰ فایل صوتی و کلیپ‌هایی است که به دروس کوچک تبدیل شده‌اند. همچنین دارای برنامه‌ی مطالعاتی و پلنر نیز می باشد.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۳: English Listening and Speaking

با در نظر گرفتن مکالمه زبان انگلیسی و مکالمات روزمره جهت یادگیری این زبان، اپلیکیشن English Listening and Speaking بهترین انتخاب برای افرادی است که می خواهند یاد بگیرند چگونه بشنوند و مکالمه کنند. برای مثال این اپلیکیشن شامل هزاران مکالمه‌ی انگلیسی با صوت و زیرنویس است. به علاوه شامل بازی‌ها و تست‌هایی است که تلفظ شما را هرچه سریعتر روان می کند و نکته‌ی دیگر اینکه این اپلیکیشن رایگان است.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۴: EnglishListening.com

این اپلیکیشن به طور اختصاصی برای معلمان و دانش‌آموزانی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست طراحی شده است و دارای بیش از ۵۰۰ دوره در سطوح مختلف است و این دوره‌ها علاوه‌بر فیلتر بر اساس سطح میتوانند بر اساس لهجه نیز فیلتر شوند! دوره‌های مربوط به مهارت‌های شنیداری (لیسنینگ) دارای خلاصه، متن و آزمون هستند. اشتراک ماهانه‌ی این وبسایت برای یک ماه، ۵ دلار است.

اپلیکیشن های پرکاربرد برای تقویت لیسنینگ و مهارت شنیداری
اپلیکیشن های مفید لیسنینگ

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۵: English Listening Practice – World Talks

این اپلیکیشن مخصوص گوشی‌های اپل و سیستم‌عامل IOS بوده و روی آموزش زبان انگلیسی از طریق شنیدن تمرکز دارد. با داشتن بیش از ۱۱۰۰ مصاحبه، شوندگان حتی این انتخاب را دارند که به دروس پیچیده‌تر گوش‌دهند. این دروس به دانش‌آموزان این اجازه را میدهد که پاسخ ۶ فرد مختلف به یک سؤال را بشنوند که باعث می‌شود تا با گویش‌های مختلف آشنا شوند. به علاوه دارای کوییزهایی است که مطالبی که آموختید را به چالش می کشد.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۶: LearnEnglish Podcasts

این اپلیکیشنی است که توسط کنسولگری بریتانیا تولید شده و با داشتن ۲۰ ساعت انواع مصاحبه جالب با مردم بطور رایگان درمورد مسائل واقعی زندگی (سلبریتی‌ها، غذا و …) توجه شما را به خودش جلب خواهد کرد و دقیقا چیزیست که دوست دارید بشنوید. به علاوه هر قسمت از پادکست‌ها دارای زیرنویس و سؤالاتی مرتبط با آن می باشد.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۷: Learn to Speak English

این یک اپلیکیشن معروف برای آموختن مهارت‌ های زبان انگلیسی بخصوص لیسنینگ بوده و دارای ۹۰۰ درس و ۸۰۰ فایل صوتی است. به وسیله‌ی شنیدن صحبت‌های یک فرد انگلیسی زبان، شما صحبت‌کردن به زبان انگلیسی را خواهید آموخت. در کنار این کتابخانه‌ی صوتی عظیم، ابزاری برای ضبط صدا وجود دارد تا کاربران به وسیله‌ی آن صدای خود را ضبط کنند و تلفظ‌ های خود را بشنوند.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۸: Listen Pal

اپلیکیشن فوق طراحی شده است تا به واسطه‌ی فیلم‌های داری زیرنویس، به زبان آموزان کمک کند. این اپلیکیشن به کاربران خود اجازه میدهد تا به تماشای ویدئوهای معروف در سراسر اینترنت با زیرنویس بنشینند. این اپلیکیشن از کانال‌های معروف یوتیوب مانند TED، Mental Floss، Yoga with Adriene، Crash Course و … استفاده می کند.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۹: Speak English Fluently

این اپلیکیشن برای کمک کاربران خود در زمینه‌ی مکالمه به لهجه‌ی آمریکایی طراحی شده است. درکنار فایل‌های صوتی مکالمات و گفتگو‌های روزانه، کاربران می توانند صدای خود را ضبط کنند تا دوباره به تلفظ‌ های خود گوش دهند.

اپلیکیشن پرکاربرد لیسنینگ شماره ۱۰: Tandem

این انجمن یک تجربه‌ی کاملاً متفاوت در زمینه‌ی تجربه‌ی یادگیری زبان انگلیسی است. در این انجمن شما با یک فرد انگلیسی زبان هم‌گروه می‌شوید تا مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان انگلیسی را تمرین کنید. کاربران میتوانند از پیام متنی، پیام صوتی و یا ویدئویی برای ارتباط با هم‌گروه خود استفاده کنند. البته ما راه‌های صوتی و ویدئویی را برای افزایش مهارت‌ها به روش متنی ترجیح میدهیم.

اپلیکیشن های یادگیری لیسنینگ
معتبرترین اپلیکیشن های یادگیری لیسنینگ

روش‌های دیگر ارتقاء مهارت‌ شنیداری زبان انگلیسی

درنهایت بهترین روش افزایش مهارت‌ شنیداری زبان انگلیسی، شنیدن صحبت‌های افراد انگلیسی زبان است و این همان دلیلی است که مدرسه‌هایی زبان مانند DC بسیار فوق‌العاده هستند. دانش‌آموزان توسط افراد انگلیسی زبان احاطه می‌شوند و به شنیدن انگلیسی تشویق میشوند. برای مثال دانش‌آموزان مدرسه‌ی زبان واشنگتون (اینلیگوا) بیشتر زمان خود را بجای ترجمه‌ی متون داخل کتاب، صرف شنیدن و صحبت‌کردن به زبان انگلیسی میکنند. تفاوت بسیار زیاد است.

به دنبال راه‌هایی برای شنیدن موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارید باشید

به علاوه، به دنبال راه‌هایی برای شنیدن موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارید باشید. برای مثال اگر به موسیقی علاقه دارید، یک موج رادیویی مخصوص موسیقی انگلیسی پیدا کنید در طول روز به آن گوش دهید. اگر به ورزش علاقه‌مند هستید، به دنبال گزارش‌های ورزشی زبان انگلیسی باشید. اگر به فیلم و تلوزیون علاقه دارید، روشی برای تماشای آن‌ها به زبان انگلیسی پیدا کنید. هر قدم کوچکی کمک‌کننده است. در طول زمان، میتوانید توانایی‌های شنیداری خود را ارتقاء دهید.

برای بعضی از افراد، شنیدن سخت است – حتی در زبان مادری! پس به این موضوع میرسیم که مهارت شنیدن یک قسمت مهم و ضروری و در ارتباط است و شما اگر به دیگران گوش‌ندهید نمیتوانید ارتباط موثری با آن‌ها داشته باشید.

جدیدترین ویدیوهای آموزش زبان انگلیسی را در پیج اینستاگرامی Ostad.English@ مشاهده کنید.

در ادامه مطالب مرتبط زیر را حتما بخوانید، نکات بسیار مهمی در این مقالات بیان شده است:

۵ روش موثر در تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (Listening)

مهارت شنیداری (لیسنینگ) خوبی ندارید، اگر میان صحبت دیگران وقفه ایجاد می کنید!

معرفی ۱۰ وب سایت فوق‌العاده برای تقویت مهارت‌ شنیداری Listening

۱۷ پادکست برتر برای یادگیری زبان انگلیسی در سال ۲۰۲۱

۱۵ کانال یوتیوب فوق‌العاده برای یادگیری زبان انگلیسی

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.