آموزش لغات انگلیسی به سبک نوین ریشه شناسی بدون فراموشی | استاد انگلیسی

پرکاربردترین روش آموزش کلمات انگلیسی

ریشه شناسی لغات انگلیسی

Etymology

آموزش لغات انگلیسی ریشه شناسی

معرفی روش ریشه شناسی لغات انگلیسی

 • تجزیه و تحلیل ریشه لغات زبان انگلیسی
 • آنالیز لغات به اجزای تشکیل دهنده آن (ریشه ها، پیشوندها، پسوندها)
 • توضیح ریشه ها، پیشوندها و پسوندها برای هر واژه
 • تعریف واژه های کالوکیشن (collocations) برای هر واژه
 • آنالیز معنی لغت در یک جمله و ارائه معادل فارسی و لغت های هم خانواده
 • بالا بردن سطح واژگان زبان انگلیسی از طریق آنالیز واژه ها
 • تکنیک علمی و اصولی یادگیری لغات انگلیسی
 • حدس بسیاری از معانی واژه ها در جمله از طریق یادگیری یک ریشه
 • بدون فراموشی و ثبت در حافظه بلند مدت
 • روش فوق کاربردی برای شرکت کنندگان در آزمون های داخلی و خارج
 • روش تخصصی یادگیری لغات برای کلیه علاقه مندان به فن ترجمه

با مفهوم ریشه شناسی لغات انگلیسی بیشتر آشنا بشیم و این روش را خوب بشناسیم:

قبل از هر چیزی لازم است که بدانیم ریشه شناسی لغات انگلیسی چیست و آن را خوب بشناسیم! ریشه شناسی یا Etymology یک روش علمی می باشد که به مطالعه ی اجزای مختلف یک لغت می پردازد (به اجزای مختلف یک لغت تکواژ morphemes گفته می شود) که بعد از این که  تکواژ را در کنار هم قرار می دهیم واژه ساخته می شود ! به همین راحتی .

بهتر است که بدانیم خود تکواژ شامل ۳ قسمت می باشد : اول پیشوندها یا prefixes ، دوم ریشه ها یا Roots و آخری پسوندها یا Suffixes که وقتی اینها باهم ترکیب شوند، لغت را تشکیل خواهند داد !

تکنیک ریشه شناسی به دانشجوها این فرصت را خواهد داد که بتوانند حوزه واژگان خود را به طور شگفت آوری توسعه دهند .  واژه هایی که از طریق این تکنیک فراگرفته می شوند در ذهن ماندگارند.

مطالعه ریشه شناسی واژگان برای افرادی که قصد دارند به صورت درست در مهارت های گفتاری و نوشتاری تسلط پیدا کنند از اهمیت زیادی برخوردار می باشد .

پسوندها Suffixes
پسوندها در ریشه شناسی لغات عدد3
ریشه ها Roots
ریشه ها در ریشه شناسی لغات عدد2
پیشوندها Prefixes
پیشوندها در ریشه شناسی لغات عدد1

رهایی از کابوس حفظ لغات و پی بردن به واقیعت ریشه ها

مشکل بزرگی که اکثر زبان آموزان دارند، یادگیری و حفظ لغات انگلیسی می باشد که این موضوع به یک کابوس وحشتناک تبدیل شده است، برای ریشه کن کردن این کابوس روشی بر پایه ی ریشه ی لغات ابداع شده که در آن دیگر نیازی به حفظ لغات و یا رو آوردن به روش های غیراصولی مثل کدگذاری روی کلمات و… نیست! و با تجزیه کلمه به معنی آن می رسیم. پس با خیال راحت به سراغ روش ریشه شناسی بریم!

مفهوم تجزیه و تحلیل ریشه لغات انگلیسی

تجزیه و تحلیل لغات یا (Word Analysis) یعنی لغات را به عناصر تشکیل دهنده تجزیه کنیم و بعد این عناصر ( شامل پیشوندها – ریشه ها – پسوندها ) را در کنار هم قرار دهیم و سپس به معنی لغات می رسیم.

پیشوند، ریشه و پسوند لغت به چه معناست؟

پیشوند لغت یا Prefixes همیشه قبل از ریشه ها قرار می گیرند و باعث می شوند تا واژه ها معنای تازه ای پیدا کنن.

ریشه یا root به هسته ی اصلی لغات گفته می شود که پیشوندها و پسوندها به آن اضافه می شوند.

پسوندها به آخر واژه ها اضافه می شوند و اجزای کلام واژه ها (parts of speech) (اسم – فعل – صفت – قید و …) را مشخص می کنند.

چگونه لغات به اجزای تشکیل دهنده آنالیز می گردند؟

اینکه لغات انگلیسی به چه شکلی آنالیز می شوند بستگی به تسلط و شناخت شما از تکواژ دارد، هرچقدر تسلط و شناخت شما به تکواژ بیشتر باشد ، آنالیز واژه ها برای شما راحت تر و بهتر می شود.

قهرمانی لغت شناسی را در ۳۰ روز کسب کن!
آموزش لغات 504 به روش ریشه شناسی
آموزش لغات انگلیسی ۵۰۴ به روش ریشه شناسی

توضیحات محصول ۵۰۴: در این محصول شما با ۵۰۴ لغت مهم انگلیسی آشنا می شوید و معانی آن ها را به صورت مفهومی فرا میگیرید. این لغات از پرتکرار ترین لغات در آزمون ها بوده و مدرس، خود یکی از برترین طراحان سوال آزمون ها و مولف کتاب های زبان انگلیسی می باشد. در این دوره علاوه بر ۵۰۴ لغت، با بیش از ۱۰۰۰ واژه ی دیگر آشنا می شوید چرا که برای هرکدام از لغات ۵۰۴، کالوکیشن، مترادف، متضاد آن ها نیز همراه با مثال و ریشه یابی بیان می گردد.

این محصول در قالب یک پکیج که شامل: ۱۰ لوح فشرده dvd و ۱ کتاب می باشد، به تمامی زبان آموزان تقدیم می گردد. برای مشاهده اطلاعات بیشتر محصول کلیک کنید.

آموزش لغات انگلیسی تافل به روش ریشه شناسی

توضیحات محصصول تافل: در این محصول، واژه های پرکابرد کتاب Essential Words For the TOEFL را ریشه شناسی و تجزیه و تحلیل می کنیم. همانطور که میدانید این کتاب یکی از منابعی هست که برای آزمون های کارشناسی ارشد، دکتری معرفی شده است. ما در این محصول، واژه های مهم تستی و جملاتی خارج از کتاب را آموزش می دهیم چرا که در آزمون ها از جملات این کتاب سوال طرح نمی شود و به طور قطعی گفته می شود که طراحان آزمون ها از لغات این کتاب استفاده می کنند اما از جملات آنها هرگز!

بنابراین واژه های پرکاربرد تافل استخراج شده و برای تک تک آن ها جملات جدید و نزدیک به سوالات امتحانی ساخته شده است. حتی در هر جمله دو کلمه آنالیز می شود و چه بسا ممکن است آن کلمه در کتاب نباشد اما در آزمون ها صددرصد استفاده شده است.، در این محصول همانند محصول ریشه شناسی ۵۰۴ برای هرکدام از واژه ها، چندین مثال ذکر شده و کالوکیشن ها، مترادف ها، متضاد های آن واژه بررسی می شوند.

این محصول دارای ۷ dvd و یک کتاب می باشد. برای مشاهده جزئیات بیشتر محصول کلیک کنید.

گسترش ریشه ها در مسیر آموزش
تا چه سطحی دایره لغات دانشجویان، از طریق آنالیز واژه ها افزایش می یابد؟

در صورتی که دانشجویان، زبان آموزان و مترجمان تسلط کافی به معنای ریشه ها، پیشوندها و پسوندها پیدا نمایند به راحتی می توانند در هر متنی واژه ها را از لحاظ معنایی آنالیز نموده و مقابله واژگانی کنند.

کالوکیشن چیست؟ Collocation

واژه های Collocations واژه هایی هستند که نقش هم نشینی و یا همایند می باشند. در زبان انگلیسی، برخی از کلمات با بعضی دیگر رابطه هم نشینی دارند مانند tell a lie. در این عبارت، واژه lie همیشه با فعل tell همراه است نه با فعل say . یعنی tell با lie رابطه همنشینی دارد. اهمیت واژه های Collocation در مهارت های نوشتاری (writing) و گفتاری (speaking) در آزمون های بین‌المللی بسیار قابل توجه است. تسلط بر واژه های همایند ( کالوکیشن ) این توانایی را به داوطلبان می دهد که واژهای صحیح را در نوشتار و گفتار استفاده نمایند.

اصالت در ریشه هاست
چرا این تکنیک برای یادگیری لغات، علمی و اصولی است؟

یادگیری و آموزش لغات انگلیسی به شیوه ریشه شناسی (Etymological Analysis) یکی از تکنیک های علمی و اصولی در حوزه واژگان زبان انگلیسی است چون بر مبنای اصول زبان شناسی و واژه شناسی (morphology) و آنالیز واژگانی (Word Analysis) می باشد.

در حدس معانی کلمات مانند یک پیشگو عمل کن!
چگونه میتوان با این روش معانی واژه ها را در جمله حدس زد؟

حدس معانی لغات در جمله یا متن همه بستگی به تسلط شخص به تکنیک ریشه شناسی و گذراندن دوره آموزش لغات انگلیسی به روش ریشه شناسی دارد. لذا دانشجویان و مترجمان محترم با شرکت در دوره های آنالیز واژگانی و یا با دریافت پکیج تصویری آموزشی (Self-Study-Pack) می توانند این تکنیک را فراگیرند.

آیا بعد از مدتی معانی لغات فراموش می گردند؟

چنانچه فقط به حفظ واژه ها و یا از روش های غیرعلمی برای یادگیری استفاده می کنید، خیلی سریع لغات از حافظه شما محو می شوند اما با روش ریشه شناسی ذهن جنبه تحلیلی پیدا می کند به این دلیل که واژه ها را آنالیز می کنیم و با یادگیری "وندها" و تعامل با آنها واژه ها در ذهن ماندگار می شوند البته همه این ها بستگی به تکرار و تمرین و آنالیز متن به صورت پیوسته دارد.

و تجربه ی یک بُرد دلچسب در آزمون ها ...
آموزش لغات انگلیسی به روش ریشه شناسی در کدام آزمون ها کاربرد دارد؟

اگر قصد دارید در آزمون های داخلی و یا بین‌المللی شرکت نمایید در بخش واژگان (Vocabulary) و درک مطلب (Reading comprehension) این تکنیک و توانایی را به شما می دهد که تست های واژگان و آنالیز متن را به خوبی انجام دهید.

چرا این اساتید معتقدند که ریشه شناسی بهترین روش آموزش لغات انگلیسی است؟
با تکنیک ریشه شناسی، استدلال منطقی دانشجویان بسیار بالا می رود و همانند ریاضیات می بایست واژه را استدلال، تقطیع و تجزیه و تحلیل کنند. بنابراین ریشه شناسی یک ذهن جستجوگر وآنالیزگر پرورش می دهد.
استاد البرزی
استاد البرزی
مدرس و مولف کتاب های زبان انگلیسی
در ریشه شناسی ۷۰% واژه ها از روی ریشه های اون قابل شناسایی هست و شما میتونید معنی واژه هارو حدس بزنید
استاد نصراللهی
استاد نصراللهی
ریاست دانشگاه علمی کاربردی
از ویژگی های برجسته ی ریشه شناسی: آنالیز متن، مقابله واژگانی و آشنایی با ساختار واژگانی کلمات می باشد
حمیده سلطانی
استاد سلطانی
مدرس و مدیر آموزشگاه

بهترین روش آموزش لغات انگلیسی بدون فراموشی

چرا تکنیک ریشه شناسی برای علاقه مندان به فن ترجمه پیشنهاد می شود؟

یکی از وظایف مترجمان محترم یافتن معادل صحیح واژگانی از زبان مبدا به زبان مقصد است.

بنابراین تسلط براین تکنیک به مترجمان کمک می کند که خیلی سریع برای هر لغت در متن یک معادل دقیق با توجه به ریشه، پیشوند و پسوند آن واژه پیدا نمایند. البته در اینجا باید حوزه معنایی واژه را هم در نظر داشت باشید.

بنابراین این تکنیک برای تمامی مدرسین محترم زبان انگلیسی و همچنین کسانی که مشغول مطالعه فن ترجمه هستند مناسب کار آمد می باشد، ریشه شناسی ابزاری مناسب برای موفقیت شماست.

ریشه شناسی در چند درس آموزش داده می شود؟
 • آیا با یادگیری این دروس دایره ی لغاتمان تکمیل می گردد؟

در مجموع می توان در یک دوره ۳۰ ساعت به مجموعه عظیمی از ریشه ها، پیشوندها و پسوندها تسلط پیدا کرد و نحوه آنالیز واژگانی را فرا گرفت.

این روش یکی از روش های علمی یادگیری واژه است و هیچ زمان نمی توان ادعا نمود که با هر روشی به کلیدواژه های زبان می توان تسلط پیدا نمود. کسانی که چنین ادعایی میکنند جز شیادی و فریبکاری نیست.

تکنیک ریشه شناسی به همراه تکنیک های علمی دیگر می تواند به دانشجویان عزیز این امکان را بدهد که بتوانند دامنه واژگانی خود را جهت براورده کردن نیازهای خود در حوزه های مختلف براورده کنند.

مصاحبه با برخی از عزیزانی که در این دوره حضور داشتند

از سری آموزش های لغات انگلیسی در زمینه های مختلف

دیدگاه خود را ثبت کنید :

Sepide شنبه , ۱۳ دی ۱۳۹۹ پاسخ

سلام روزبخیر شما پکیج آموزش ریشه شناسی کلمات حقوقی هم دارید؟

مدیر سایت دوشنبه , ۱۵ دی ۱۳۹۹ پاسخ

سلام دوست عزیز.
پکیج ریشه شناسی ما برای تمامی رشته ها هست .