آموزش لغات انگلیسی به سبک نوین ریشه شناسی بدون فراموشی | استاد انگلیسی

پرکاربردترین روش آموزش کلمات انگلیسی

ریشه شناسی لغات انگلیسی

Etymology

پخش ویدیو
آموزش لغات انگلیسی به روش جدید ریشه شناسی

معرفی روش ریشه شناسی لغات انگلیسی

 • تجزیه و تحلیل ریشه لغات زبان انگلیسی
 • آنالیز لغات به اجزای تشکیل دهنده آن (ریشه ها، پیشوندها، پسوندها)
 • توضیح ریشه ها، پیشوندها و پسوندها برای هر واژه
 • تعریف واژه های کالوکیشن (collocations) برای هر واژه
 • آنالیز معنی لغت در یک جمله و ارائه معادل فارسی و لغت های هم خانواده
 • بالا بردن سطح واژگان زبان انگلیسی از طریق آنالیز واژه ها
 • تکنیک علمی و اصولی یادگیری لغات انگلیسی
 • حدس بسیاری از معانی واژه ها در جمله از طریق یادگیری یک ریشه
 • بدون فراموشی و ثبت در حافظه بلند مدت
 • روش فوق کاربردی برای شرکت کنندگان در آزمون های داخلی و خارج
 • روش تخصصی یادگیری لغات برای کلیه علاقه مندان به فن ترجمه

با مفهوم ریشه شناسی لغات انگلیسی بیشتر آشنا بشیم و این روش را خوب بشناسیم:

قبل از هرچیزی لازم هست که بدونیم ریشه شناسی چی هست و اون رو خوب بشناسیم! ریشه شناسی یا Etymology علمی هست که به مطالعه ی اجزای مختلف یک لغت میپردازه (به اجزای مختلف یک لغت تکواژ morphemes گفته میشه) که بعد از اون این تکواژها رو در کنارهم قرار میده  و واژه رو میسازه! به همین راحتی .

بهتره که بدونیم خود تکواژها شامل ۳ قسمت اند: اولی پیشوند ها یا prefixes ، دومی ریشه ها یا Roots و آخری پسوندها یا Suffixes که وقتی این ها باهم ترکیب بشن، لغت رو تشکیل میدن!

تکنیک ریشه شناسی به دانشجوها این فرصت رو میده که حوزه واژگان خودشون رو به طورشگفت آوری توسعه بدن.  واژه هایی که از طریق این تکنیک فراگرفته میشن در ذهن ماندگارند.

مطالعه ریشه شناسی واژگان برای افرادی که قصد دارن به صورت درست در مهارت های گفتاری و نوشتاری تسلط پیدا کنن از اهمیت زیادی برخورداره.

پسوندها Suffixes
پسوندها در ریشه شناسی لغات عدد3
ریشه ها Roots
ریشه ها در ریشه شناسی لغات عدد2
پیشوندها Prefixes
پیشوندها در ریشه شناسی لغات عدد1

رهایی از کابوس حفظ لغات و پی بردن به واقیعت ریشه ها

مشکل بزرگی که اکثر زبان آموزان دارن، یادگیری و حفظ لغات انگلیسی است که این موضوع به یک کابوس وحشتناک تبدیل شده، برای ریشه کن کردن این کابوس روشی بر پایه ی ریشه ی لغات ابداع شده که در آن دیگر نیازی به حفظ لغات و یا رو آوردن به روش های غیراصولی مثل کدگذاری روی کلمات و… نیست! و با تجزیه کلمه به معنی آن میرسیم. پس با خیال راحت به سراغ روش ریشه شناسی بریم!

مفهوم تجزیه و تحلیل ریشه لغات انگلیسی

تجزیه و تحلیل لغات یا (Word Analysis) یعنی لغات رو به عناصر تشکیل دهندش قطعه قطعه کنیم و بعد این عناصر ( شامل پیشوندها – ریشه ها – پسوندها ) را در کنارهم قرار بدیم و سپس به معنی لغت برسیم.

پیشوند، ریشه و پسوند لغت به چه معناست؟

پیشوند لغت یا Prefixes همیشه قبل از ریشه ها قرار می گیرن و باعث میشن تا واژه ها معنای تازه ای پیدا کنن.

ریشه یا root به هسته ی اصلی لغات گفته میشه که پیشوندها و پسوندها به آن اضافه میشن.

پسوندها به آخر واژه ها اضافه میشن و اجزای کلام واژه ها (parts of speech) (اسم – فعل – صفت – قید و …) را مشخص میکنن.

چگونه لغات به اجزای تشکیل دهنده آنالیز می گردند؟

اینکه لغات چجوری آنالیز میشن بستگی به تسلط دانشجوها و زبان آموزان به تکواژها داره ، هرچقدر تسلط و شناخت آن ها به تکواژها بیشتر باشه، آنالیز واژه ها برای آن ها راحت تره و بهتر به معنای واژه پی می برن.

قهرمانی لغت شناسی را در ۳۰ روز کسب کن!
آموزش لغات انگلیسی تافل به روش ریشه شناسی
آموزش لغات انگلیسی ۵۰۴ به روش ریشه شناسی

توضیحات محصول ۵۰۴: در این محصول شما با ۵۰۴ لغت مهم انگلیسی آشنا می شوید و معانی آن ها را به صورت مفهومی فرا میگیرید. این لغات از پرتکرار ترین لغات در آزمون ها بوده و مدرس، خود یکی از برترین طراحان سوال آزمون ها و مولف کتاب های زبان انگلیسی می باشد. در این دوره علاوه بر ۵۰۴ لغت ، با بیش از ۱۰۰۰ واژه ی دیگر آشنا می شوید چرا که برای هرکدام از لغات ۵۰۴ ، مترادف، متضاد آن ها نیز همراه با مثال و ریشه یابی بیان می گردد.

این محصول در قالب یک جعبه که شامل: کتاب، لوح فشرده می باشد، به تمامی زبان آموزان تقدیم می گردد.

آموزش لغات انگلیسی تافل به روش ریشه شناسی

توضیحات محصصول تافل: در این محصول لغات تافل به سبک ریشه شناسی برای شما آنالیز و تجزیه می گردند، در این دوره همانند دوره های قبل برای هرکدام از واژه ها، چندین مثال ذکر شده و مترادف ها، متضاد های آن واژه بررسی می شوند.

آموزش لغات انگلیسی 504
گسترش ریشه ها در مسیر آموزش
تا چه سطحی دایره لغات دانشجویان، از طریق آنالیز واژه ها افزایش می یابد؟

در صورتی که دانشجویان، زبان آموزان و مترجمان تسلط کافی به معنای ریشه ها، پیشوندها و پسوندها پیدا نمایند به راحتی می توانند در هر متنی واژه ها را از لحاظ معنایی آنالیز نموده و مقابله واژگانی کنند.

کبوتر با کبوتر باز با باز ، کند هم جنس با هم جنس پرواز !
کالوکیشن چیست؟ Collocation

واژه های Collocations واژه هایی هستند که نقش هم نشینی و یا همایندی دارند. در زبان انگلیسی، برخی از کلمات با بعضی دیگر رابطه هم نشینی دارند مانند tell a lie. در این عبارت، واژه lie همیشه با فعل tell همراه است نه با فعل say . یعنی tell با lie رابطه همنشینی دارد. اهمیت واژه های Collocation در مهارت های نوشتاری (writing) و گفتاری (speaking) در آزمون های بین المللی بسیار قابل توجه است. تسلط بر واژه های همایند (کالوکیشن) این توانایی را به داوطلبان می دهد که واژه های صحیح در نوشتار و گفتار استفاده نمایند.

اصالت در ریشه هاست
چرا این تکنیک برای یادگیری لغات، علمی و اصولی است؟

یادگیری و آموزش لغات انگلیسی به شیوه ریشه شناسی (Etymological Analysis) یکی از تکنیک های علمی و اصولی در حوزه واژگان زبان انگلیسی است چون بر مبنای اصول زبان شناسی و واژه شناسی (morphology) و آنالیز واژگانی (Word Analysis) می باشد.

در حدس معانی کلمات مانند یک پیشگو عمل کن!
چگونه میتوان با این روش معانی واژه ها را در جمله حدس زد؟

حدس معانی لغات در جمله یا متن همه بستگی به تسلط شخص به تکنیک ریشه شناسی و گذراندن دوره آموزش لغات انگلیسی به روش ریشه شناسی دارد. لذا دانشجویان و مترجمان محترم با شرکت در دوره های آنالیز واژگانی و یا با دریافت پکیج تصویری آموزشی (Self-Study-Pack) میتوانند این تکنیک را فراگیرند.

جاودانگی در ریشه هاست
آیا بعد از مدتی معانی لغات فراموش می گردند؟

چنانچه فقط به حفظ واژه ها و یا از روش های غیرعلمی برای یادگیری استفاده گردد، خیلی سریع واژه ها از حافظه ما محو می شوند اما با روش ریشه شناسی ذهن ما جنبه تحلیلی پیدا می کند چون واژه ها را آنالیز می کنیم و با یادگیری "وندها" و تعامل با آن ها واژه ها در ذهن ما بیشتر ماندگار می شوند البته همه این ها بستگی به تکرار و تمرین و آنالیز متن به صورت پیوسته دارد.

و تجربه ی یک بُرد دلچسب در آزمون ها ...
آموزش لغات انگلیسی به روش ریشه شناسی در کدام آزمون ها کاربرد دارد؟

کلیه کسانی که قصد دارند در آزمون های داخلی و یا بین المللی شرکت نمایند در بخش واژگان (Vocabulary) و درک مطلب (Reading comprehension) این تکنیک این توانایی را به آن ها می دهد که تست های واژگان و آنالیز متن را به خوبی انجام دهند.

چرا این اساتید معتقدند که ریشه شناسی بهترین روش آموزش لغات انگلیسی است؟
نظر ۱
استاد البرزی
استاد البرزی
مدرس و مولف کتاب های زبان انگلیسی
نظر ۲
استاد نصراللهی
استاد نصراللهی
ریاست دانشگاه علمی کاربردی
نظر ۳
حمیده سلطانی
استاد سلطانی
مدرس و مدیر آموزشگاه

بهترین روش آموزش لغات انگلیسی بدون فراموشی

چرا تکنیک ریشه شناسی برای علاقه مندان به فن ترجمه پیشنهاد می شود؟

یکی از وظایف مترجمان محترم یافتن معادل صحیح واژگانی از زبان مبدا به زبان مقصد است.

بنابراین تسلط براین تکنیک به مترجمان کمک می کند که خیلی سریع برای هرلغت در متن یک معادل دقیق با توجه به ریشه، پیشوند و پسوند آن واژه پیدا نمایند. البته در اینجا باید حوزه معنایی واژه را هم درنظر داشت.

بنابراین این تکنیک برای کلیه ی مدرسین محترم زبان انگلیسی و همچنین کسانی که مشغول مطالعه فن ترجمه هستند، ابزار بسیار مفیدی برای موفقیت آنهاست.

ریشه شناسی در چند درس آموزش داده می شود؟
 • آیا با یادگیری این دروس دایره ی لغاتمان تکمیل می گردد؟

در مجموع می توان در یک دوره ۶۰ ساعت به مجموعه عظیمی از ریشه ها، پیشوندها و پسوندها تسلط پیدا کرد و نحوه آنالیز واژگانی را فرا گرفت.

این روش یکی از روش های علمی یادگیری واژه است و هیچ زمان نمی توان ادعا نمود که با هر روشی به کلیدواژه های زبان می توان تسلط پیدا نمود. کسانی که چنین ادعایی میکنند جز شیادی و فریبکاری نیست.

تکنیک ریشه شناسی به همراه تکنیک های علمی دیگر می تواند به دانشجویان عزیز این امکان را بدهد که بتوانند دامنه واژگانی خود را جهت براورده کردن نیازهای خود در حوزه های مختلف براورده کنند.