09190865935
0

آموزش لغات انگلیسی به سبک نوین ریشه شناسی بدون فراموشی | استاد انگلیسی

پرکاربردترین روش آموزش کلمات انگلیسی

ریشه شناسی لغات انگلیسی

Etymology

آموزش لغات انگلیسی ریشه شناسی

معرفی روش ریشه شناسی لغات انگلیسی

با مفهوم ریشه شناسی لغات انگلیسی بیشتر آشنا بشیم و این روش را خوب بشناسیم:

قبل از هر چیزی لازم است که بدانیم ریشه شناسی لغات انگلیسی چیست و آن را خوب بشناسیم! ریشه شناسی یا Etymology یک روش علمی می باشد که به مطالعه ی اجزای مختلف یک لغت می پردازد (به اجزای مختلف یک لغت تکواژ morphemes گفته می شود) که بعد از این که  تکواژ را در کنار هم قرار می دهیم واژه ساخته می شود ! به همین راحتی .

بهتر است که بدانیم خود تکواژ شامل ۳ قسمت می باشد : اول پیشوندها یا prefixes ، دوم ریشه ها یا Roots و آخری پسوندها یا Suffixes که وقتی اینها باهم ترکیب شوند، لغت را تشکیل خواهند داد !

تکنیک ریشه شناسی به دانشجوها این فرصت را خواهد داد که بتوانند حوزه واژگان خود را به طور شگفت آوری توسعه دهند .  واژه هایی که از طریق این تکنیک فراگرفته می شوند در ذهن ماندگارند.

مطالعه ریشه شناسی واژگان برای افرادی که قصد دارند به صورت درست در مهارت های گفتاری و نوشتاری تسلط پیدا کنند از اهمیت زیادی برخوردار می باشد .

رهایی از کابوس حفظ لغات و پی بردن به واقیعت ریشه ها

مشکل بزرگی که اکثر زبان آموزان دارند، یادگیری و حفظ لغات انگلیسی می باشد که این موضوع به یک کابوس وحشتناک تبدیل شده است، برای ریشه کن کردن این کابوس روشی بر پایه ی ریشه ی لغات ابداع شده که در آن دیگر نیازی به حفظ لغات و یا رو آوردن به روش های غیراصولی مثل کدگذاری روی کلمات و… نیست! و با تجزیه کلمه به معنی آن می رسیم. پس با خیال راحت به سراغ روش ریشه شناسی بریم!

مفهوم تجزیه و تحلیل ریشه لغات انگلیسی

تجزیه و تحلیل لغات یا (Word Analysis) یعنی لغات را به عناصر تشکیل دهنده تجزیه کنیم و بعد این عناصر ( شامل پیشوندها – ریشه ها – پسوندها ) را در کنار هم قرار دهیم و سپس به معنی لغات می رسیم.

پیشوند، ریشه و پسوند لغت به چه معناست؟

پیشوند لغت یا Prefixes همیشه قبل از ریشه ها قرار می گیرند و باعث می شوند تا واژه ها معنای تازه ای پیدا کنن

ریشه یا root به هسته ی اصلی لغات گفته می شود که پیشوندها و پسوندها به آن اضافه می شوند.

پسوندها به آخر واژه ها اضافه می شوند و اجزای کلام واژه ها (parts of speech) (اسم – فعل – صفت – قید و …) را مشخص می کنند.

چگونه لغات به اجزای تشکیل دهنده آنالیز می گردند؟

اینکه لغات انگلیسی به چه شکلی آنالیز می شوند بستگی به تسلط و شناخت شما از تکواژ دارد، هرچقدر تسلط و شناخت شما به تکواژ بیشتر باشد ، آنالیز واژه ها برای شما راحت تر و بهتر می شود.

گسترش ریشه ها در مسیر آموزش
تا چه سطحی دایره لغات دانشجویان، از طریق آنالیز واژه ها افزایش می یابد؟

در صورتی که دانشجویان، زبان آموزان و مترجمان تسلط کافی به معنای ریشه ها، پیشوندها و پسوندها پیدا نمایند به راحتی می توانند در هر متنی واژه ها را از لحاظ معنایی آنالیز نموده و مقابله واژگانی کنند.

کالوکیشن چیست؟ Collocation

واژه های Collocations واژه هایی هستند که نقش هم نشینی و یا همایند می باشند. در زبان انگلیسی، برخی از کلمات با بعضی دیگر رابطه هم نشینی دارند مانند tell a lie. در این عبارت، واژه lie همیشه با فعل tell همراه است نه با فعل say . یعنی tell با lie رابطه همنشینی دارد. اهمیت واژه های Collocation در مهارت های نوشتاری (writing) و گفتاری (speaking) در آزمون های بین‌المللی بسیار قابل توجه است. تسلط بر واژه های همایند ( کالوکیشن ) این توانایی را به داوطلبان می دهد که واژهای صحیح را در نوشتار و گفتار استفاده نمایند.

اصالت در ریشه هاست
چرا این تکنیک برای یادگیری لغات، علمی و اصولی است؟

یادگیری و آموزش لغات انگلیسی به شیوه ریشه شناسی (Etymological Analysis) یکی از تکنیک های علمی و اصولی در حوزه واژگان زبان انگلیسی است چون بر مبنای اصول زبان شناسی و واژه شناسی (morphology) و آنالیز واژگانی (Word Analysis) می باشد.

در حدس معانی کلمات مانند یک پیشگو عمل کن!
چگونه میتوان با این روش معانی واژه ها را در جمله حدس زد؟

حدس معانی لغات در جمله یا متن همه بستگی به تسلط شخص به تکنیک ریشه شناسی و گذراندن دوره آموزش لغات انگلیسی به روش ریشه شناسی دارد. لذا دانشجویان و مترجمان محترم با شرکت در دوره های آنالیز واژگانی و یا با دریافت پکیج تصویری آموزشی (Self-Study-Pack) می توانند این تکنیک را فراگیرند.

آیا بعد از مدتی معانی لغات فراموش می گردند؟

چنانچه فقط به حفظ واژه ها و یا از روش های غیرعلمی برای یادگیری استفاده می کنید، خیلی سریع لغات از حافظه شما محو می شوند اما با روش ریشه شناسی ذهن جنبه تحلیلی پیدا می کند به این دلیل که واژه ها را آنالیز می کنیم و با یادگیری "وندها" و تعامل با آنها واژه ها در ذهن ماندگار می شوند البته همه این ها بستگی به تکرار و تمرین و آنالیز متن به صورت پیوسته دارد.

و تجربه ی یک بُرد دلچسب در آزمون ها ...
آموزش لغات انگلیسی به روش ریشه شناسی در کدام آزمون ها کاربرد دارد؟

اگر قصد دارید در آزمون های داخلی و یا بین‌المللی شرکت نمایید در بخش واژگان (Vocabulary) و درک مطلب (Reading comprehension) این تکنیک و توانایی را به شما می دهد که تست های واژگان و آنالیز متن را به خوبی انجام دهید.

چرا این اساتید معتقدند که ریشه شناسی بهترین روش آموزش لغات انگلیسی است؟
با تکنیک ریشه شناسی، استدلال منطقی دانشجویان بسیار بالا می رود و همانند ریاضیات می بایست واژه را استدلال، تقطیع و تجزیه و تحلیل کنند. بنابراین ریشه شناسی یک ذهن جستجوگر وآنالیزگر پرورش می دهد.
استاد البرزی
استاد البرزی
مدرس و مولف کتاب های زبان انگلیسی
در ریشه شناسی ۷۰% واژه ها از روی ریشه های اون قابل شناسایی هست و شما میتونید معنی واژه هارو حدس بزنید
استاد نصراللهی
استاد نصراللهی
ریاست دانشگاه علمی کاربردی
از ویژگی های برجسته ی ریشه شناسی: آنالیز متن، مقابله واژگانی و آشنایی با ساختار واژگانی کلمات می باشد
حمیده سلطانی
استاد سلطانی
مدرس و مدیر آموزشگاه

بهترین روش آموزش لغات انگلیسی بدون فراموشی

چرا تکنیک ریشه شناسی برای علاقه مندان به فن ترجمه پیشنهاد می شود؟

یکی از وظایف مترجمان محترم یافتن معادل صحیح واژگانی از زبان مبدا به زبان مقصد است.

بنابراین تسلط براین تکنیک به مترجمان کمک می کند که خیلی سریع برای هر لغت در متن یک معادل دقیق با توجه به ریشه، پیشوند و پسوند آن واژه پیدا نمایند. البته در اینجا باید حوزه معنایی واژه را هم در نظر داشت باشید.

بنابراین این تکنیک برای تمامی مدرسین محترم زبان انگلیسی و همچنین کسانی که مشغول مطالعه فن ترجمه هستند مناسب کار آمد می باشد، ریشه شناسی ابزاری مناسب برای موفقیت شماست.

ریشه شناسی در چند درس آموزش داده می شود؟

در مجموع می توان در یک دوره ۳۰ ساعت به مجموعه عظیمی از ریشه ها، پیشوندها و پسوندها تسلط پیدا کرد و نحوه آنالیز واژگانی را فرا گرفت.

این روش یکی از روش های علمی یادگیری واژه است و هیچ زمان نمی توان ادعا نمود که با هر روشی به کلیدواژه های زبان می توان تسلط پیدا نمود. کسانی که چنین ادعایی میکنند جز شیادی و فریبکاری نیست.

تکنیک ریشه شناسی به همراه تکنیک های علمی دیگر می تواند به دانشجویان عزیز این امکان را بدهد که بتوانند دامنه واژگانی خود را جهت براورده کردن نیازهای خود در حوزه های مختلف براورده کنند.

مصاحبه با برخی از عزیزانی که در این دوره حضور داشتند

جهت مشاهده ویدئوها وارد اینستاگرام استاد انگلیسی شوید

دیدگاه خود را ثبت کنید :

دیدگاه کاربران
 • Sepide 2 ژانویه 2021

  سلام روزبخیر شما پکیج آموزش ریشه شناسی کلمات حقوقی هم دارید؟

  • مدیر سایت 4 ژانویه 2021

   سلام دوست عزیز.
   پکیج ریشه شناسی ما برای تمامی رشته ها هست .

 • معلم خصوصی زبان انگلیسی در جردن 3 آوریل 2021

  چه سایت قشنگی دارین

  • مدیر سایت 4 آوریل 2021

   خیلی ممنون از محبت شما

 • محسن 16 آوریل 2021

  ممنونم از روش خوبتون خیلی از لغاتی که استاد آموزش داده بودن داخل آزمون اومده بود

  • مدیر سایت 18 آوریل 2021

   ممنون از نگاه شما دوست عزیز
   موفق و تندرست باشید.

 • بهاره صادقی 10 مه 2021

  من پکیج کامل ریشه شناسی لغات ۵۰۴ و تافل رو تهیه کردم، خواستم از زحماتتون تشکر کنم. واقعا عالی بود

  • مدیر سایت 10 مه 2021

   موفق باشید دوست عزیز.

 • سمانه محمدی 5 ژوئن 2022

  بسیار عالی

  • مدیر سایت 10 ژوئن 2022

   سپاسگزارم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *