0

۵ روش موثر در تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (Listening)

چگونه توانایی شنیداری خود را افزایش دهیم؟ بررسی ۵ روش کاربردی در تقویت لیسنینگ

داشتن مهارت شنیداری خوب و عالی در زبان انگلیسی به این معنی است که به موضوع گفته شده علاقه نشان دهید و اطلاعات گفته شده را به راحتی متوجه شوید. اهمیت توانایی در برقراری یک ارتباط موثر در جامعه‌ی امروزی درحال افزایش است. اگرچه توانایی در صحبت‌کردن (Speaking) یکی از مهارت‌ های مهم است ولی توانایی در شنیدن (Listening) در برابر آن بی اهمیت نیست.

درحقیقت، مهارت شنیداری به اندازه‌ی مهارت مکالمه و صحبت کردن مهم است. شنیدن خوب باعث حل مشکلات و اختلافات می شود و روابط را بهتر می کند. در محل کار، شنیدن خوب باعث کاهش خطاها، کاهش اتلاف زمان و افزایش دقت می شود. داشتن مهارت و توانایی شنیداری موثر، باعت ایجاد دوستی و همچنین اشتغال می گردد.

مهارت شنیداری زبان انگلیسی یکی از مهارت های مهم زبان انگلیسی به شمار می رود
مهارت listening یا مهارت شنیداری را چگونه بهبود دهیم

پنج راه افزایش مهارت‌ شنیداری زبان انگلیسی

روش اول افزایش مهارت شنیداری : به کسانی که صحبت می کنند توجه کنید و به چهره‌ی آن‌ها نگاه کنید!

صحبت کردن با کسی که دائماً به این طرف و آن طرف نگاه میکند سخت است. با کسی که صحبت می کند ارتباط چشمی برقرار کنید و به آن‌ها توجه کنید. ارتباط چشمی در فرهنگ‌های غربی برای ایجاد یک ارتباط مؤثر، لازم و ضروری است. اگرچه خجالتی بودن، عدم قطعیت و موانع فرهنگی ممکن است مانع برقراری ارتباط چشمی باشند ولی سعی کنید تا کسی که صحبت می کند، بداند شما تمام توجه خود را به او اختصاص داده‌اید.

روش دوم افزایش مهارت شنیداری : ذهنتان را باز نگه‌دارید.

گفته‌های کسی که صحبت میکند را قضاوت نکنید و یا آن‌ها را در ذهنتان نقد نکنید. انجام دادن کارهای گفته شده باعث ضعیف شدن توانایی شما برای درک مطالب می شود. به هیچ عنوان رفتار انتقادی از خود به نمایش نگذارید چراکه توانایی‌های شما به عنوان یک شنونده را کم می کند. شما می توانید مطالب گفته شده را پس از پایان صحبت‌ها بررسی کنید ولی هنگامی که گوینده در حال صحبت‌کردن است، این کار را انجام ندهید.

اجازه بدهید که صحبت‌های گوینده تمام شود و فردی نباشید که تنها به جملات دقت می کند. قطع کردن صحبت‌های گوینده و یا مانع پایان جملات او شدن، نشانه‌ی عدم احترام به فرد صحبت کننده است. اغلب قطع کردن جملات گوینده باعث قطع شدن رشته‌ی فکری او نیز می‌شود و این کار به سادگی میتواند یک مکالمه و ارائه‌ی مفید را، خراب کند!

باز نگه داشتن ذهن در تقویت مهارت شنیداری
نکته مهم در تقویت مهارت شنیداری صحبت های گوینده را قطع نکنید

روش سوم افزایش مهارت شنیداری : مهارت شنیداری فعال داشته باشید!

شنیدن فعال به صحبت کننده نشان میدهد که شما علاقه‌مند هستید و این یک مهارت مهم نیز در ارتباطات تجاری است. استفاده از تکنیک‌های شنیدن فعال کمک میکند که گوینده مطمئن شود شما بطور کامل گفته‌های او را متوجه می شوید.

تکنیک‌های مهارت شنیداری فعال:

– بازگو کردن گفته‌های پیشین گوینده، برای نمایش توجه شما
– کارهای بدون سخن (سر تکان دادن، ارتباط چشمی و …)
– تاییدهای کلامی (متوجه شدم، میدانم، ممنون و …)
– تظاهر علاقه و نمایش آرامش

داشتن مهارت شنیداری فعال در زبان انگلیسی
داشتن مهارت شنیداری فعال در زبان انگلیسی

روش چهارم افزایش مهارت شنیداری : فقط گوش کنید!

از اطلاعات دریافتی، یک مدل ذهنی بسازید. این مدل میتواند یک تصویر و یا مجموعه‌ای از مفاهیم انتزاعی باشد. به عبارت‌ها و کلمات کلیدی گوش دهید و از آماده کردن پاسخ به گوینده، هنگام سخنرانی او بپرهیزید و توجه کنید که فکر کردن به چیزی که میخواهید بگویید حین شنیدن صحبت‌ها سخت است. آرامش خود را حفظ کنید و توجه کنید، حواستان توسط افکار و احساسات خود پرت نشود.

روش پنجم افزایش مهارت شنیداری : اهمیت گوش دادن و توانایی شنیدن.

گوش‌دادن موثر و داشتن مهارت شنیداری مفید، مهارتی است که در جامعه‌ی امروزی از ارزش افتاده است. مهارت‌های ارتباط مفید، نیاز به صحبت‌‌کردن و شنیدن مؤثر است. اگر یک شونده‌ی با دقت شوید میتوانید بیشتر متوجه شوید و کیفیت ارتباطات خود را افزایش دهید.

اهمیت گوش دادن و مهارت شنیدن زبان انگلیسی در بالابردن کیفیت ارتباطات
اهمیت گوش دادن در بالابردن کیفیت ارتباطات

مطمئن شوید که :

– ارتباط چشمی دارید و به صورت فرد صحبت کننده، نگاه میکنید تا توجه خود را به او نشان دهید
– هنگام گوش دادن، قضاوت نکنید
– صحبت‌های گوینده را قطع نکنید
– از تکنیک‌های مهارت شنیداری فعال استفاده کنید
– به صحبت‌های فرد مقابل فکر کنید و از تفکر نسبت به پاسخ‌هایی که باید ارائه دهید، بپرهیزید.

دوستان خوبم به پایان این مقاله رسیدیم، برای مشاهده فیلم های آموزشی زبان انگلیسی، از پیج استاد انگلیسی در اینستاگرام دیدن کنید: Ostad.English@

مقالات زیر را حتما بخوانید:

معرفی ۱۰ وب سایت فوق‌العاده برای تقویت مهارت‌ شنیداری Listening

۱۰ اپلیکیشن پرکاربرد برای یادگیری مهارت شنیداری لیسنینگ زبان انگلیسی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.